
Или "Как надменността се засели по светите места"
След като започнахме да приемаме написаното в Библията като благопожелания, а не като заповеди, но пък изградихме доста добри умствени разбирания по тази материя, дойде и сравнението. Тези, които имаха най-солидни познания започнаха да се имат за нещо повече от всеки, който не беше на тяхното ниво. Времето, в което се събирахме да си споделяме един на друг истините, които Бог ни беше разкривал и да си разказваме какво се случваше в живота ни, някакси неусетно отмина. Затворихме се в себе си и от семейство, което споделя, се превърнахме в две категории хора: говорители и слушатели. Защо? Защото това време бе откраднато за платформа на ораторски себеизяви. Да проповядваш Словото изглеждаше по-духовно, отколкото да го живееш. В едното си център на внимание, докато в другото си неизвестния "самарянин" дето даже името не му знаем. Всеки искаше да говори.
Дойде времето на "НИВАТА".
Вярващият със задоволство се чувстваше на по-високо ниво от "грешният, гнусен, погиващ свят". По-старите във вярата със снизхождение и превъзходство потупваха новоповярвалите или нередовно посещаващите богослужението. Да, но служителя в църква се оказа на по-високо ниво и от тях, /все пак той "служи" на Бога, а те не/. Е, може да е служител, но не е на нивото на "показните" служения, все пак друго си е да си "водач на хваление", но дори и той рядко е "презвитер". Да не забравяме обаче че над презвитера има и пастор, а в не редки случаи над пастора е жена му. Над тях често са епископи, деноминационни глави, папи... Все хора. И най-сетне, над всички е Бог.
Аз няма да обсъждам формата и структурата на църквите дали е правилна или не,понеже дали е магарешка челюст или меч инструмента си е инструмент, средство за постигане на определена цел /стига средството да не се превърне в самоцел, както май често се случва/, а по-скоро съдържанието, което стои зад тези форми.
Нека започна с отношението ни към "невярващите" и "света":
От всички проповеди за излизане от света и търсене само на Божието царство, така здраво излязохме, че не знам в коя галактика се заселихме. За много хора излизане от света беше да зарежат старите си приятели, да обърнат гръб на родителите си, да захвърлят образованието си... и оправданието беше:"Бог идва скоро, няма време за учене....Трябва да се отделим от този грешен и гаден свят".
Хм. Може би ти не си бил грешен и затова Бог те е спасил? Да не би и до този момент да не грешиш? Трябваше ли и ти да бъдеш третиран по този начин, когато беше още в "света"? Ами ако този, който ти е говорил за Бог се беше "отделил" от "света"?
Изолацията, която последва беше пагубна за църквата и за отделните вярващи. За църквата: защото се превърна в сектоподобна организация и за християните: понеже се превърнаха в консуматори и неделни слушатели.
И до ден днешен толкова християни са се затворили в малките си групички и общностти, и не смеят да си покажат носа навън, да не би "света" да ги поквари, като че ли Божият огън, който пламна в сърцата ни е свещ, на която и най-малкия полъх на света, и е достатъчен, за да угасне.
Исус казва:
Йоан 12:46 "Аз дойдох като светлина на света, за да не остане в тъмнина никой, който вярва в Мене.", не на вярващите, а на "света".
Както и:
Лука"5:31 "Исус в отговор им рече: Здравите нямат нужда от лекар, а болните."
Да, ама ние не мислим като Исус. Ние се пазим от това, в което Исус иска да ни вкара.
Йоан 17:18 "Както Ти прати Мене в света, така и Аз пратих тях в света;"
Къде??? В света? Не може да бъде, та нали точно от там ни измъкна, защо да ни праща отново там?
Жалкото е че след толкова години изолация веднага можеш да познаеш по маниера, начина на изразяване и използваните думи църковният възпитаник. Той има "духовен речник". По времето на Славейков щеше да изглежда нормален човек, но не и сега.
Нека все пак видим от кое на "света" трябва да се пазим и дали се упазихме. Дали не се пазихме от опаковката, а постлахме червен килим в църквите си на съдържанието?
1Йоан 2:15-16 "Не любете света, нито каквото е на света. Ако люби някой света, в него няма любов към Отца.
16 Защото всичко що е в света, похотта на плътта, пожеланието на очите, и тщеславието на живота, не е от Отца, но е от света;
Нека погледнем същия стих и в "Нова Разширена Версия"
1Йоан 2:15-16. "Не обичайте пътищата на света, нито светските блага. Ако обичате света, няма да можете да обичате Отец. 16. Всъщност всичко, което се върши в света – похотта и желанията на егоистичното ти естество, да искаш всичко за себе си, да искаш да изглеждаш важен, няма нищо общо с Отец. Това просто те изолира от Него."
Да ти се струва познато? От характера на света ли избягахме или само прецедихме визията му?
Себецентрирани ли сме? Искаме ли да изглеждаме "важни"?
Йоан 15:16 "Вие не избрахте Мене, но Аз избрах вас, и ви определих да излезете в света и да принасяте плод и плодът ви да бъде траен; та каквото и да поискате от Отца в Мое име, да ви даде."
Тук Исус също казва, не да излизаш "от", а "във" света. Но за мен истинският проблем са думите му че сме определени, ей така, както сме между хората в света - да даваме плод и то не само за пред хората, а траен.Тоест не само външно поведение, но и Характер.
"Тогава Отец Ми ще ви даде, каквото поискате в Мое име." /"Нова Разширена Версия"/
Може би това е отговор на въпроса:Защо не получавам това, което искам?"
Та нека видим за справка, какво има в предвид Бог под "плод"?!
Галатяни 5:22-23 "А плодът на Духа е: любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милост, милосърдие, вярност,
23 кротост, себеобуздание; против такива неща няма закон."
Да погледнем и в "Нова Разширена Версия"
Галатяни 5:22-23 "Но какво се случва когато живеем по Божия начин? Духът Му ни прави обичащи, щастливи, спокойни, търпеливи, мили и сърдечни, добри, верни, и преданни, 23.благородни, и себевладеещи се. Срещу такъв начин на поведение няма закон."
Та затова ни е страх да излезем в света: - за да не ни промени, понеже нямаме онзи начин на живот, който би променил него!
Е, мисля че ни стана малко по-ясно за какво сме били "определени".
Лука 9:54-55 "Като видяха това учениците Му Яков и Йоан, рекоха: Господи, искаш ли да заповядаме да падне огън от небето и да ги изтреби [както стори и Илия]?
55 А Той се обърна та ги смъмра и рече: Вие не знаете на какъв сте дух; защото Човешкият Син не е дошъл да погуби човешки души, но да спаси."
В кой век живеем? Ние новозаветни вярващи ли сме?
И до ден днешен ние сме готови на момента да унищожим, вместо да покажем милост.
На Бог това никак не му допада, това не е Неговия Дух!
Лука 18:9-14 "И на някои, които уповаваха на себе си, че са праведни, и презираха другите, каза им тая притча:
10 Двама души влязоха в храма да се помолят, единият фарисей, а другият бирник.
11 Фарисеят, като се изправи, молеше се в себе си така: Боже, благодаря Ти, че не съм като другите човеци, грабители, неправедни, прелюбодейци и особено не като тоя бирник. 12 Постя дваж в седмицата, давам десятък от всичко що придобия.
13 А бирникът като стоеше издалеч, не щеше нито очите си да подигне към небето, но удряше се в гърди и казваше: Боже бъди милостив към мене грешника.
14 Казвам ви, че този слезе у дома си оправдан, а не онзи; защото всеки, който възвишава себе си, ще се смири, а който смирява себе си, ще се възвиси."
Дали сме по-добри от хората "навън"? Аз не смея да дам такава оценка.
Ако се опиташ да разбереш, че сме замесени от една и съща глина, и че единственната разлика е че нас, в огромната си милост и съвсем незаслужено Някой ни изчисти, и сложи съкровище в нас, то тогава благодарността към този Някой, ще те кара по-малко да сравняваш и повече да обичаш!
Как обаче сравнението, съревнованието, високомерието и другите производни на гордостта, /освен в отношението ни към близки, приятели и роднини/светски//се разпростря и помежду ни?!
.... следва продължение....

............